آموزش, کافی شاپ

قهوه خود را با چه چیزی سرو کنیم؟

قهوه خود را با چه چیزی سرو کنیم؟

راه های زیادی برای هماهنگ سازی قهوه با غذا وجود دارد. هماهنگ سازی غذا با قهوه باعث میشود طعم یک نوشیدنی واقعی تداعی و همچنین تضادهای لذت بخشی ایجاد شود. اکثر ما از نوشیدن قهوه با یکسری از خوراکی ها لذت میبریم اما چه مقدار به اینکه چه خوراکی با قهوه خود هماهنگ کنید فکر میکنید؟ حقیقت این است که خوردن قهوه همراه با خوراکی هماهنگ با آن میتواند یک حس جدید به ما القا کند. انتخاب یک خوراکی مناسب همراه قهوه شما بیشتر میتواند شبیه به یک هنر باشد تا یک علم. این کار مستلزم در نظر گرفتن پروفایل طعمی قهوه ای است که شما میخواهید دم کنید. در این راهنما ما شما را با نکات و ایده هایی که هنگام هماهنگ سازی قهوه خود با خوراکی همراه آن میتوانید نظر بگیرید تا بهترین ترکیب را به ارمغان آورید آشنا خواهیم کرد.

 

هنگام هماهنگ سازی قهوه با خوراکی همراه آن به چه نکاتی باید توجه کرد:

اولین قدم برای انتخاب بهترین هماهنگ سازی خوراکی با نوشیدنی، تجزیه و تحلیل طعم نوشیدنی است که میخواهید دم کنید. یک قهوه اسپرسو دارک با یک لاته ای که با قهوه مدیوم آماده شده طعمی کاملا متفاوت دارد به همین ترتیب انتخاب خوراکی همراه آن ها هم متفاوت خواهد بود. استفاده از طعم های مشابه در این انتخاب میتواند طعم نوشیدنی را برجسته تر کند. به طور مثال معمولا شیر در قهوه طعم شکلات را تداعی میکند بنابراین هماهنگ سازی قهوه با شکلات سفید یا شیری میتواند یک سمفونی لذت بخش از طعم را تداعی کند. از سوی دیگر تضادها میتواند به متعادل سازی برخی جنبه های قوی تر طعم نوشیدنی کمک کند. برای مثال بیسکوییت میتواند تکمیل کننده پس طعم شیرین برای اسپرسو باشد و شدت آن را متعادل میکند. تضادهای طعمی همچنین میتوانند با جلب توجه مصرف کننده به تضادها افزاینده پروفایل طعمی نوشیدنی باشند. برای مثال “آفوگاتو” یا قهوه بستنی میتواند گرما و شدت اسپرسو را با سرما و شیرینی ژلاتو همراه سازد و ویژگی های مثبت هر دو را داشته باشد.

همانگونه که توجه به دما در این انتخاب مهم است باید به هماهنگی بافت هم توجه داشت. این دو عامل تاثیر زیادی بر اینکه ترکیب شما در دهان چگونه احساس شود دارد بنابراین باید زمانی که میخواهید برای نوشیدنی خود یک خوراکی همراه انتخاب کنید باید به این نکته توجه داشته باشید.در نهایت به خاطر داشته باشید که ترکیب ایده آل ترکیبی است که شما از آن لذت میبرید. هر مصرف کننده قهوه ترجیح طعمی خود را دارد و این به طور طبیعی بر نوع ترکیبی که به همراه قهوه خود انتخاب میکنید تاثیرگذار است. با در نظر گرفتن این موارد پیشنهادهای زیر میتواند به ایجاد درک عمیقی از نرجیح و علاقه شما کمک خواهد کرد.

انتخاب خوراکی همراه اسپرسو:

از آنجایی که اسپرسو معمولا برای طعم قوی آن شناخته میشود، به راحتی میتواند بر طعم خوراکی که همراه با آن مصرف میکنید غلبه کند. جفت موفق با اسپرسو معمولا خوراکی است که با طعم متضاد خود با اسپرسو بر طعم قوی آن غلبه کند مانند “آفوگاتو” و یا با ایجاد پس طعم های مشابه با اسپرسو طعم واقعی آن را مشخص کند. در هر حال این مهم است که مطمئن شوید که دسر یا خوراکی که کنار اسپرسو خود سرو میکنید به اندازه کافی قوی باشد که طعم آن با قهوه پوشش داده نشود. همچنین مهم است که پروفایل طعمی قهوه ای که میخواهید را هم در نظر بگیرید. مثلا زمانی که اسپرسو برزیل دارک روست سرو میکنید ، شکلات تلخ یا شیرینی های آجیل دار میتوانند به بیرون کشیدن طعم شکلاتی و آجیلی اسپرسوی برزیلی کمک کنند. اما اسپرسوی اتیوپی لایت روست با پس طعم مرکبات میتواند با یک کیک ملایم یا یک دسر میوه ای مانند تارت یا کلوچه ای که طعم میوه ای داشته باشد هماهنگی خوبی خواهند داشت. به طور کلی طمع های مختلف اسپرسو  را در نظر بگیرید و یک جفت متناسب با آن که طعم آن را تقویت کند و یا با تضاد طعم آن را برجسته میکند انتخاب کنید.

انتخاب خوراکی همراه قهوه با فرنچ پرس:

دم کردن قهوه با روش غرقابی مانند فرنچ پرس می تواند قهوه ای با طعمی لذت بخش باشد. قهوه های غلیظ تر که با تماس دائمی آب و قهوه آماده میشوند روغن بیشتری از قهوه بیرون کشیده می شود و مناسب افرادی است که ترجیح آن ها قهوه قوی تر است.برای هماهنگ سازی چنین قهوه ای با طعم قوی میتوان از یک خوراکی ملایم که به شما اجازه دهد طعم نوشیدنی قهوه خود را بیشتر احساس کنید، استفاده کرد.یک شیرینی ساده مانند یک کروسان میتواند شما را به این هدف برساند.

انتخاب خوراکی همراه قهوه با کمکس:

آماده سازی قهوه با کمکس یا وسیله ای مشابه آن، به دلیل استفاده از فیلتر چون از تماس مستقیم قهوه و آب جلوگیری میشود میتوان یک قهوه صاف تر و ملایم تر از قهوه در فرنچ پرس به دست آورد. با وجود اینکه این روش معمولا قهوه قوی به شما نمی دهد اما نتیجه این روش معمولا یک قهوه طعمدارتر خواهد شد و بیشتر طرفداران این نوع قهوه ادعا میکنند که با این روش میتوان قهوه ای با طعم لطیف تر را تجربه کرد، طعمی که نمیتوان با فرنچ پرس آن را تجربه کرد. برای مثال اگر از دانه کاستاریکا لایت یا مدیوم روست استفاده کنید میتوانید از شیرینی میوه ای یا خوراکی با طعم شکلات لایت به همراه آن استفاده کنید. اما در عوض دانه سوماتران دارک روست با یک دسر مغزدار یا شکلات تلخ به خوبی هماهنگ می شود.

انتخاب خوراکی همراه قهوه سرد دَم (کُلد برو):

قهوه سرد دم معمولا طعمی لطیف تر و کم اسیدتر ایجاد میکند. این فرآیند اغلب طعم های متفاوت تری در نوشیدنی ایجاد میکند، طعمی که ممکن است با روش سنتی و گرم دم آوری قهوه ایجاد نشود.

با وجود اینکه قهوه سرد دم را با درجه روست های مختلف میتوان آماده کرد، این روش اغلب طعم آجیلی، شکلاتی و خاکی ایجاد میکند. بنابراین قهوه سرد دم دارک روست میتواند با شیرینی های آجیلی و شکلات دارک ترکیب عالی باشد.

انتخاب خوراکی همراه کاپوچینو:

نوشیدنی های شیری مانند لاته  و کاپوچینو، بر طعم شیری که برای همراه شدن با دسرهای نرم ایده آل هستند تاکید دارند. کوکی ها، شکلات شیری و یا تارت به خاطر طعم لطیف و ملایم آنها همراه بسیار خوبی برای این نوع نوشیدنی هستند. به خاطر داشته باشید که نسبت اسپرسو به شیر در این نوشیدنی های شیری مهم است و اگر نسبت شیر زیاد باشد میتواند طعم آن به طعم دسر شما غلبه کند در عوض به جای آن میتوانید از شیرینی و شکلات ملایم و یا دسر با طعم قهوه استفاده کنید. از سوی دیگر نوشیدنی درصد اسپرسو بالا مانند کورتادو  میتواند به خوبی با طعم شکلات قوی مانند شکلات خالص یا کیک و کوکی جفت شود.

به طور کلی به یاد داشته باشید که برای هر نوشیدنی نمیتوان یک خوراکی همراه مشخص تعیین کرد اما میتوان به پروفایل طعمی نوشیدنی و خوراکی که قرار است همراه آن سرو شود نوجه داشت و با در نظر گرفتن شباهت ها و تفاوت های آن ها بهترین ترکیب را آماده کرد.

آزمون و خطا میتواند به شما به شناسایی طعم هایی که شما بیشتر از آن ها لذت میبرید کمک کند و به شما این توانایی را بدهد که در ترکیب خود هماهنگی خوبی ایجاد کنید.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *