آموزش, کافی شاپ

10 ایده برای استفاده از ضایعات و تفاله قهوه

10 ایده برای استفاده از ضایعات و تفاله قهوه

 

1-کود گیاهی:

علت این که پودر قهوه برای گیاهان مفید است این است که غنی از ازت و دارای مواد مغذی کلیدی فراوانی برای رشد گیاهان هستند به همین دلیل برای آنها یک کود عالی به شمار میروند.

برای استفاده برای گیاهان میتوانید به آسانی آن را روی خاک اطراف گیاه بپاشید ولی دقت کنید بیش از حد این کار را انجام ندهید زیرا ممکن است نتیجه عکس بگیرید و مانع رشد گیاه خود شوید. گیاهانی که قهوه را دوست دارند گیاهان اسید دوست هستند مانند آزالیا، ادریسی، بلوبری و نیلوفرها.

به علاوه برای بسیاری از سبزیجات مانند آنهایی که خاک کمی اسیدی دارند قهوه مطلوب است اما برای بعضی مانند گوجه دادن قهوه نتیجه مطلوبی ندارد به همین دلیل مراقب باشید که از این کود برای گوجه فرنگی ها استفاده نکنید.

2-تولید کمپوست:

اگر میخواهید به جای استفاده از تفاله های غنی از نیتروژن قهوه از کمپوست آن استفاده کنید، با افزودن مواد آلی به خاکی که از آن استفاده میکنید برای بهبود زهکشی ، حفظ آب و هوادهی مناسب حتما استفاده کنید. یک مزیت دیگر این کار این است که با افزودن مواد آلی جوندگان و سایر موجودات که ممکن است به کمپوست شما وارد شوند دور نگه داشته می شوند. بهترین کار این است که یک قسمت برگ، یک قسمت علف و یک قسمت قهوه را روی هم بریزید و هفته ای یکبار آن را بچرخانید. با این کار کمپوست شما پس از گذشت 3 تا 6 ماه آماده استفاده است.

3-جاذب کرم ها برای بهبود هر نوع کمپوست:

قهوه کمپوست شده کرم ها را به سمت خود جذب میکند چون کرم ها قهوه را دوست دارند. با اضافه کردن قهوه به کمپوست در واقع کرم ها را نغذیه میکنید بنابراین این کار هر گونه کمپوست را بهبود می دهد.

4-دافع پشه ها و زنبورها:

میتوانید از پودر قهوه به عنوان دافع حشرات و پشه و زنبور استفاده کنید. دقت داشته باشید که این کار سبب کشته شدن حشرات نمی شود و فقط باعث دور نگه داشتن آن ها میشود. اگر مشکل شما برای گیاهتان علاوه بر حشرات مورچه ها و حلزون ها هم هستند، میتوانید پودر قهوه را در زمین اطراف گیاه خود بپاشید. بنابراین بوی قهوه آن ها را دور نگه می دارد.

5-حذف بوی غذا:

شما میتوانید به جای استفاده از جوش شیرین برای حذف بوهای اضافه و نامطلوب در یخچال از قهوه استفاده کنید. دقت داشته باشید که این کار بو را حذف نمی کند و فقط بو را پوشش میدهد و کمتر میکند.

6-ساخت صابون اسکراب:

کاربرد مفید دیگر پودر قهوه استفاده از آن به عنوان اسکراب است که البته بهتر است از آن به صورت مستقیم استفاده نشود و با آن طبق دستور زیر یک صابون بسازید:

4/1 فنجان پودر قهوه

4/1 فنجان نمک دریا

2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

قهوه ساییده و نمک دریا را در یک کاسه مخلوط کنید و سپس به آن روغن نارگیل اضافه کنید. میتوانید از این ترکیب برای خواص لایه برداری ، ضد التهابی ،  کاهش پف چشم، گردش خون و همچنین نرمی پوست خود استفاده کنید.

7- شمع سازی:

چرا وقتی میتوانید با قهوه خود شمع بسازید از بیرون شمع بخرید؟ بی اغراق میتوان گفت شما با این کار میتوانید یک شمع زیبا که بوی خوب قهوه میدهد داشته باشید.

8- با آن نقاشی کنید:

شما میتوانید با ترکیب تفاله قهوه و آب یک نقاشی رنگی زیبا بکشید. چند قاشق تفاله قهوه را داخل چند بشقاب کاغذی بریزید و به آن ها مقدارهای متفاوتی از آب اضافه کنید تا چند رنگ قهوه ای منفاوت ساخته شود. سپس با یک قلمو آبرنگ روی بوم خود نقاشی بکشید.

9-نرم کننده گوشت در آشپزی:

گرچه ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد اما اگر مقداری پودر قهوه به ادویه هایی مانند پاپریکا یا زیره اضافه کنید به یک ترکیب جالب برای گوشت ، مرغ و سبزیجات شما در آشپزی تبدیل میشود. این یک نرکیب فوق العاده برای گریل کردن و آشپزی است. برای درست کردن این ترکیب ساده پودر قهوه، نمک و پاپریکا و یا پودر قهوه، زیره، فلفل تند و نمک را مخلوط کنید. البته ترکیبات فراوان دیگری هست که شما برای این کار میتوانید برای خود ابداع کنید و امتحان کنید.

10-ساخت روکش چوب:

از آنجایی که قهوه غیر قابل اشتعال و طبیعی است میتواند جایگزین خوبی برای روکش های چوب صنعتی باشد. وقتی از قهوه برای این کار استقاده میکنید میتوانید انواع رنگ های زیبا از کاراملی تا رنگ های تیره تر را داشته باشید. برای این کار چوب را سنباده بزنید سپس یک مخلوط 2-1 فنجان سرکه به همراه 4/1 فنجان قهوه بسازید و اجازه دهید یک شب بماند. برای صاف کردن آن از یک پارچه استفاده کنید و به صورت یکنواخت روی سطح بمالید.

 

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *