آموزش, کافی شاپ

تفاوت های اصلی پودر قهوه و قهوه فوری

تفاوت های اصلی پودر قهوه و قهوه فوری

در یک نگاه کلی تفاوت پودر قهوه و قهوه فوری این است که شما باید پودر قهوه را دم کنید ولی قهوه فوری احتیاجی به دم آوری ندارد. پودر قهوه گرانتر است و از لحاظ کیفیت دانه، طعم و میزان کافئین از قهوه فوری بهتر است. قهوه فوری مدت ماندگاری بهتری دارد و درست کردن آن آسان تر است. اغلب افراد پودر قهوه را به دلیل طعم و کیفیت خوب آن به قهوه فوری  ترجیح می دهند. در اینجا به تفاوت های جزئی تر این دو نوع قهوه اشاره میکنیم.

قهوه سیپ نوش

Instant coffee ” ( قهوه فوری) چیست؟

قهوه فوری همان قهوه است که غلیظ، خشک و پودر شده است و به دو روش فریز درایر و اسپری درایر تولید می شود.

instant coffee/شرکت تجارت قهوه رومینا/واردات قهوه و تولید محصولات قهوه/سیپ نوش

Ground coffee ” چیست؟

منظور از ” Ground coffee ” قهوه ای است که پس از آسیاب دانه قهوه بوداده به دست می آید. درجه آسیاب آن از خیلی درشت تا خیلی ریز متفاوت است  و بسته به روش دم آوری آن میتوانید درجه آسیاب دانه را انتخاب کنید.

 

 

  قهوه سیپ نوش

لیست تفاوت های این دو قهوه

قهوه سیپ نوش  

1-فرآیند آماده سازی:

فرآیند آماده سازی قهوه فوری و پودر قهوه تا یک نقطه مشابه است. زمانی که دانه های قهوه از مزرعه آورده می شوند، خشک و روست( بو داده) می شوند. درجه روست به نوع روش دم آوری بستگی دارد.

زمانی که فرآیند روست به پایان رسید، دانه های قهوه به میزان مورد نیاز آسیاب می شوند و این همان چیزی است که ما به آن پودر قهوه ( Ground coffee) می گوییم. این قهوه برای آماده سازی قهوه های معمولی که همه ما آن را دوست داریم استفاده می شود.

فرآیند تولید قهوه فوری(instant coffee) تا این نقطه یکسان است. در این مرحله پودر قهوه دم آوری و سپس تغلیظ می شود. قهوه غلیظ شده به دو روش پاششی و انجمادی خشک می شود. فرآیند خشک کردن با خشککن پاششی ( اسپری درایر) ارزان تر است و نتیجه آن هم قهوه ارزان تر و کیفیت پایین تر نسبت به روش دیگر است. اگر قهوه فوری شما به شکل پودر باشد حاصل فرآیند خشک کردن به روش انجمادی( فریز درایر) است و در بازار قهوه به نام ” قهوه کلاسیک” شناخته میشود. گران ترین قهوه فوری از روش خشککن انجمادی حاصل می شود. با خشککن پاششی گرانول های روشن تر،با کیفیت تر و با کیفیت بهتری تولید میشود که به آن “قهوه گُلد” گفته میشود. گرانول های قهوه نسبت به پودر قهوه کیفیت طعمی بهتری دارند. به عنوان یک مصرف کننده معمولی قهوه ممکن است تفاوت بین گرانول های قهوه که به این دو روش تولید شده اند را نتوانید تشخیص دهید اما اگر بیشتر دقت کنید تفاوت های کوچک مشخص می شوند.  

قهوه سیپ نوش

 

2-مقایسه کیفیت:

اگر شما تنها یک نوع قهوه در زندگی خود استفاده کرده اید ممکن است به تفاوت های کیفیت قهوه فوری و قهوه دم شده پی نبرید. آرومایی که  پودر قهوه دارد با آرومای قهوه فوری قابل مقایسه نیست. وقتی قهوه خود را دم میکنید کیفیت نمایان میشود. همراه با قهوه فوری شما ممکن است شیر و شکر اضافه کنید تا کیفیت پایین پودر قهوه آن پوشش داده شود اما وقتی قهوه را دم میکنید نیازی به اضافه کردن چیز دیگری نیست.در دنیای قهوه فوری هم تفاوت در کیفیت وجود دارد. قهوه فوری که به روش خشککن انجمادی تولید میشود یا همان “قهوه گُلد” بسیار با کیفیت تر از قهوه ای است که به روش خشککن پاششی تولید می شود و به نام “قهوه کلاسیک” به فروش می رسد.

قهوه سیپ نوش قهوه سیپ نوش

 

3-کدام قهوه محتوای کافئین بالاتری دارد؟

قهوه آسیاب شده نسبت به قهوه فوری محتوای کافئین بالاتری دارد. یک فنجان قهوه فوری حدود 80-60 میلی گرم کافئین و یک فنجان دم کرده قهوه آسیاب شده 120-80 میلی گرم کافئین دارد. در قهوه آسیاب شده کافئین هنگام دم آوری استخراج می شود. وقتی آب داغ با قهوه در تماس قرار میگیرد کافئین میتواند خارج شود. این به این معناست که فرآیند دم آوری یکی از عواملی است که میزان کافئین در فنجان شما را تعیین میکند. اما اگر از فرنچ پرس یا قهوه ساز فیلتری استفاده کنید و یا قهوه سرد دم آماده کنید، قهوه قوی تری از لحاظ کافئین خواهید داشت. همچنین با قهوه آسیاب شده شما میتوانید کنترل بیشتری روی کافئین داشته باشید. با این نوع قهوه میتوانید محتوای کافئین داخل فنجان خود را با تغییر نسبت آب به قهوه کم یا زیاد کنید اما در مورد قهوه فوری متاسفانه در این زمینه کنترلی ندارید و میزان کافئین حین فرآیند تولید تعیین می شود. بنابراین اگر قهوه را به خاطر کافئین آن می نوشید قهوه معمولی نسبت به قهوه فوری برای شما انتخاب درست تری است.

قهوه سیپ نوش

 

4-قابلیت انحلال در آب:

قابلیت انحلال کامل در آب یکی از تعیین کننده ترین جنبه های قهوه فوری است. قهوه آسیاب شده به راحتی در آب حل نمی شود، چه آب سرد و چه آب گرم. اما چرا این ویژگی مهم است؟

برای دوست داران قهوه این مشکل بزرگی نیست. اما طرفداران قهوه فوری کسانی هستند که دنبال یک راه سریع هستند. اگر قهوه شما سریع در آب حل نشود و بخواهید برای آن وقت صرف کنید دیگر هدف شما که آماده سازی یک قهوه فوری در زمان کوتاه است به نتیجه نمی رسد.

 

5-کدام یک از این دو نوع قهوه سالم تر است؟

از لحاظ فواید سلامتی، قهوه معمولی نسبت به قهوه فوری مزیت دارد اما تفاوت آن ها ازین لحظ بسیار کم است. از لحاظ آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و یا مواد معدنی، قهوه آسیاب شده نسبت به قهوه فوری کمی غنی تر است. اما از لحاظ میزان پتاسیم قهوه آسیاب شده نسبت به قهوه فوری خیلی غنی تر است. اگر شما روزی 3-2 فنجان قهوه مصرف میکنید، از قهوه فوری و قهوه آسیاب شده مزایای یکسانی دریافت میکنید. اما در کل از لحاظ مزیت هایی برای سلامتی و پروفایل طعمی کمی بهتر از قهوه فوری است.

 

6-مدت زمان نگهداری:

قهوه فوری میتواند نسبت به قهوه آسیاب شده مدت طولانی تری قابل استفاده بماند. زمانی که شما دانه قهوه خود را آسیاب میکنید، باید آن را به طور صحیح نگهداری کنید و آن را طی یک مدت زمان کوتاه استفاده کنید تا بتوانید قهوه خوبی از آن درست کنید زیرا هر چه بیشتر بماند کهنه تر می شود. اما در مورد قهوه فوری شما این مشکل را ندارید زیرا قهوه فوری فرآوری شده است و مدت زمان طولانی تری میتوان آن را نگه داشت.

 

7-قیمت:

قهوه فوری در مقایسه با قهوه معمولی ارزان تر است. خرید قهوه آسیاب شده با کیفیت بالا برای عاشقان قهوه هزینه بالایی دارد همچنین شما ممکن است برای خرید یک وسیله یا دستگاه مخصوص هم هزینه کنید. یک فرنچ پرس زیاد گران قیمت نیست اما یک دستگاه اسپرسو ساز قطعا هزینه زیادی برای شما دارد. اما قهوه فوری پودر ارزان تری است و شما برای درست کردن یک فنجان از آن به هیچ وسیله خاصی نیاز ندارید. 

 

8-ضایعات:

قهوه فوری هیچ گونه ضایعاتی ندارد. این قهوه به طور کامل در آب و شیر گرم حل می شود اما پودر قهوه باقیمانده هایی دارد که میتوانید از آنها برای آماده سازی یک فنجان قهوه ضعیف تر و یا برای باغچه خود استفاده کنید. اگر یک مخزن برای ضایعات پودر قهوه خود داشته باشید متوجه می شوید که این ضایعات زیاد است و در این مورد قهوه فوری ارجحیت دارد.

 

9-سهولت تهیه قهوه:

آماده کردن قهوه فوری خیلی آسان است. تمام آنچه که باید انجام دهید این است که آب و شیر را به جوش بیاورید و پودر یا گرانول های قهوه فوری خود را به آن اضافه کنید. اما پودر قهوه معمولی را باید دم کنید و این کار هر کجا که انجام شود حداقل 5 دقیقه زمان می برد. با این وجود عاشقان قهوه از فرآیند دم آوری قهوه لذت می برند. آن ها به این کار به چشم یک هنر و مهارت نگاه می کنند که با وقت صرف کردن برای آن بهتر انجام می شود و اکثر آنها مراسم صبحگاهی خود را با دم کردن قهوه آغاز می کنند.

علاقه مندان سرسخت قهوه کسانی را که قهوه فوری دوست دارند دست می اندازند اما نیازی به این کار نیست. قهوه فوری برای افراد پر مشغله که فرصت دم آوری قهوه را ندارند مناسب است. درست است که از لحاظ کیفیت، طعم و سالم بودن از پودر قهوه معمولی پایین تر است اما درصد قابل توجهی از مردم دنیا را به وجد می آورد. پس بنابراین اگر به دنبال بهترین قهوه هستید قطعا پودر قهوه معمولی بهتر از قهوه فوری است. اما اگر برنامه فشرده ای دارید و میخواهید سریع به بدنتان کافئین برسد قهوه فوری برای شما گزینه بهتری است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *